O kamienicy

Widok na Pałac Kultury obok naszej kamienicy to nie wszystko… Skrywa ona o wiele więcej... Zanim przekroczycie próg naszych drzwi, warto poznać odrobinę historię naszej przepięknej kamienicy.

Budynek przy ulicy Nowogrodzkiej 48 nazywany jest także kamienicą Mariana Zielińskiego. Posesja została wytyczona w 1897 w wyniku parcelacji ogrodów Piotra Hosera. Początkowo był to dom trzypiętrowy z mieszkalnym poddaszem, jednak niewiadomo jak wówczas wyglądał. Należał do Mariana Zielińskiego. W 1908 roku był własnością Stefanii Więcławowicz. Na szczycie widnieje data przebudowy kondygnacji mansardowej na pełne piętro w 1913. W latach 20. XX wieku właścicielem nieruchomości był Wiktor Florkowski.

Elewacjom nadano formy wczesnego renesansu francuskiego. Wyłożone są w całości pomarańczową licówką ceramiczną, która kontrastuje z bielą detali sztukatorskich i muratorskich. Jest nieco jaśniejsza na najwyższej, dodanej kondygnacji. Elewacje od podwórza utraciły większość dawnych detali w wyniku powojennych remontów.

Kamienica jest cenna ze względu na dobrze zachowany, ceramiczny wystrój elewacji frontowych, ale i bogaty wystrój przejazdu bramnego. Jako ciekawostkę wiadomo, że kamienica przetrwała wojnę bez większych zniszczeń (w latach powojennych jedynie dokonano zmian w detalach elewacji).

A Ty zdołasz oprzeć się pokusie? Uwolnisz się z naszego pokoju, opuścisz kamienicę i wrócisz do swojego spokojnego życia? Z pewnością tak, ale bogatszy o wyjątkowe wspomnienia!